CZ

Pandemie výrazně změnila to, jak Češi nakupují

16/04/2020

Ve výzkumné komunitě NMS #mujzivotdoma jsme se zaměřili na jednu z nejpodstatnějších změn, která zasáhla naše životy – proměnu způsobu jakým nakupujeme a obstaráváme si základní životní potřeby.

V tom, jaké obchody si pro nákup vybíráme došlo ke třem zásadním změnám

Tou první je vlastní výběr obchodu a místa kde nakoupím potraviny. Lidé na vesnicích a v malých městech se nyní spoléhají pouze na místní menší obchody, neboť chtějí omezit cestování mimo bydliště. Lidé ve městech si vybírají jeden nejbližší hypermarket namísto objíždění jednotlivých obchodů kvůli konkrétním produktům.

Zatímco před vypuknutím pandemie rostl význam convinience obchodů – menších formátů, rychle dostupných třeba cestou z práce, nyní došlo k výrazné změně. Nákupy v nich byly vystřídány 1-2 týdenní nákupy velkého objemu a bez zbytečného zdržování v obchodě. Často i s nákupním seznamem v ruce, aby byl nákup co nejrychlejší.

A nakonec došlo i k tomu, že v mnohem větší míře začali nakupovat potraviny muži. Byli jsme zvyklí, že před vypuknutím pandemie bylo nakupování potravin a rozhodování o tom, co do domácnosti nakoupit častěji v rukou ženy, dnes se nákupní role proměňují a na nákupy chodí často muži, nebo se přinejmenším střídají.

{

Nechodím na nákup teď vůbec, protože máme doma malé miminko. Nakupuje pouze přítel. Dříve jsme chodili společně na nákup o víkendu, teď provádí velký nákup během pracovního týdne. Já jsem vždy během týdne chodila i na menší nákupy do Lidlu, na ty teď nechodíme.

– Hana, 33 let